Kampery po sezonie – najważniejsze wskazówki dla użytkownika

Kiedy nadejdą słoneczne dni i będziemy mogli wykorzystać przywilej wypoczynku, na najdalsze drogi wyruszają pojazdy z opcją noclegu – kampery. Jednak po każdej przygodzie, gdy nieuchronnie zbliża się koniec okresu wakacyjnego, najpóźniej do końca października warto poświęcić kamperowi nieco uwagi i czasu, by przygotować go na czas przerwy od wojażowania. O co należy koniecznie zadbać?

Kampery: przegląd na pierwszym miejscu

Po pierwsze – zajmijmy się mechanicznymi częściami służącymi do jazdy. W pierwszej kolejności samochód domaga się sprawdzenia zużywających się elementów i płynów, na przykład chłodniczego, olejowego czy hamulcowego. Zużywa się filtry – ten pod maską od silnika i filtr w kabinie – trzeba je wymienić, z uwagi na sprawność klimatyzacji. Jeszcze ważniejsze jest ustalenie stanu hamulców; każde odstępstwo od prawidłowego stanu powinno nas szczerze zastanowić i skłonić do wymiany uszkodzonych elementów. Nie można zapominać o ogumieniu; zasadniczo gdy nie wybieramy się nigdzie w okresie zimowym, to nie musimy nic robić, jednak jeśli planujemy wycieczki po ośnieżonych, krętych drogach, dobrze będzie pamiętać o wymianie opon na zimowe, przydadzą się także łańcuchy śniegowe.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Gdy zapominamy o kamperze na dłużej, koniecznie trzeba odłączyć i przechować w suchym pomieszczeniu akumulator spoczynkowy, zwłaszcza, jeśli auto nie stoi w ocieplanym garażu. W trakcie przymusowej przerwy trzeba zaplanować raz na jakiś czas krótki przejazd, nawet po parkingu przy drodze osiedlowej, by akumulator rozruchowy mógł utrzymać swoją sprawność. Kampery przed końcem okresu wakacyjnego powinny zostać także starannie wyczyszczone, opróżnione z środków spożywczych, nawet, jeśli żywność pozostaje w fabrycznych opakowaniach. Przyda się też zabrać pościel, koce, śpiwory, itd., poza tym może to być sprzęt AGD – to najlepsza metoda zabezpieczenia przed mrozem i wilgocią. Odpowiednio zabezpieczony kamper, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, z pewnością posłuży w kolejnych sezonach, a parę nietrudnych działań może nas uchronić przed nieplanowanymi wydatkami na początku okresu wakacyjnego.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.